Ліки та таблетки від кашлю
Фільтри
Таблетки від кашлю: показання, види, механізм дії
Кашель виникає у кожної людини хоча б раз в житті. Але чи завжди слід приймати протикашльові препарати або він може пройти самостійно? Чи всі таблетки від кашлю діють однаково або у різних видів є характерні особливості? Допомогти визначитися з вибором може тільки фахівець.
Ліки від кашлю: коли їх потрібно приймати?
Кашель - це захисний рефлекторний акт, що допомагає звільнити дихальні шляхи від сторонніх часток і газів, а також слизу і захистити легені від патогенного впливу. Кашльові рецептори розташовані в слизовій верхніх дихальних шляхів, стравоходу і перикарда.
Їх роздратування викликає імпульс, який по волокнам блукаючого нерва проходить в «кашльовий центр» довгастого мозку. Звідти проходить відповідний сигнал, що збуджує функцію міжреберних, діафрагмальних і черевних м'язів. Скорочуючись, вони з силою виштовхують порції повітря, що і є кашлем.
Причиною патологічного кашлю є близько 50 захворювань різних систем організму - запальних, інфекційних, паразитарних та пухлинних.
Кашель може бути викликаний побічними ефектами деяких медпрепаратів, алергенів. Іноді він обумовлений психічними чи неврологічними причинами. При кашлі, спровокованим патологією різних органів, необхідне лікування, так як самостійно він пройти не може.
Різна етіологія (причина) кашлю вимагає використання різних груп ліків. Які засоби використовувати для лікування, може визначити тільки лікар.
Класифікація кашлю
За характером кашлю розрізняють:
- сухий - без або з малим відділенням секрету;
- продуктивний, при якому відділяється мокрота.
Найчастіше вологий (продуктивний) кашель викликають інфекції, що супроводжуються запальним процесом. Але також він можливий при затіканні слизу в носоглотку при запаленні ЛОР-органів.
За тривалістю кашлю розрізняють:
- нападоподібний, або короткочасний;
- хронічний.
Для постановки точного діагнозу і встановлення причини кашлю важливою характеристикою є його тривалість:
- гострий - <3 тижнів;
- підгострий - 21-56 діб;
- хронічний -> 56 днів.
Кашель у дорослих може викликати вплив промислових аерозолів, запиленість атмосфери робочого місця, куріння, стрес і т.д. Крім того, подразнення і кашльовий напад можуть спровокувати методи інвазивної діагностики - бронхоскопія, ларингоскопія, гастроскопія.
Хвороби шлунково-кишкового тракту і серця також здатні супроводжуватися кашлем різної інтенсивності і якості. Так як він є симптомом безлічі захворювань, і не завжди дихальної системи, то медикаментозне лікування розробляє лікар після проведення діагностики.
Правильно підібрані препарати від кашлю дозволяють уникнути серйозних ускладнень у вигляді кровохаркання, пневмотораксу, дисфонії, розриву великих і дрібних кровоносних судин з утворенням синців, пахових гриж, нетримання сечі і т.д. Самолікування призводить до ускладнення захворювання.
Які застосовують препарати від кашлю?
Для лікування кашлю необхідно виявити його причину, визначити характеристики і наявність обструкції дихальних шляхів. За результатами дослідження призначають ефективний засіб від кашлю. Лікарські препарати від кашлю підрозділяються на наступні групи:
- пригнічують «кашльовий центр»;
- ліки опосередкованої дії - бронхорозширюючі, протизапальні, протиалергічні, протинабрякові і ін .;
- мукоактивні таблетки;
- комбіновані препарати.
Таблетки від кашлю, що пригнічують кашльовий рефлекс (Кодеїн, Діонін, Морфін, Тусупрекс, Синекод), призначають тільки при сухому кашлі, значно зменшуючи якість життя пацієнта. Мукоактивні засоби - це:
- мукокінетики - полегшують відходження секрету;
- муколітики - розріджують слиз;
- мукорегулятори - впливають на продукцію секрету.
Ефективні таблетки від кашлю підбирають тільки після поглибленого обстеження. Наприклад, при гострій формі призначають мукорегулятори, так як при запальній реакції слизова висихає і стає дуже чутливою до подразників. Кашель в цих випадках сухий, супроводжується почуттям першіння, лоскотання в горлі.
При такій ситуації необхідно зволоження слизової оболонки шляхом частих інгаляцій (8-10 разів на день) і полоскання горла. У розчин для інгаляцій і полоскань непогано додавати рідкі екстракти (але не відвари) трав - календули, ромашки, евкаліпта з розрахунку 1 чайна ложка на склянку води. У перші дні ГРВІ для усунення сухого кашлю не призначають відхаркувальні препарати - мокрота в верхніх дихальних шляхах не утворюється.
Ліки від кашлю, якщо не виділяється мокрота, можуть бути і з групи препаратів, що пригнічують кашльовий рефлекс. Найбільш ефективний Кодеїн, але він не продається без рецепта. З протикашльових препаратів з успіхом можна користуватися:
- Лібексіном (4-6 таблеток в день);
- Сінекодом (6-8 таблеток в день);
- Стоптусином (40-50 крапель 2-3 рази на день).
При цьому обов'язково треба зволожувати слизову оболонку інгаляціями фізіологічного розчину.
Якщо запалення «спускається» в бронхи, то з'являється мокрота, і тільки тоді потрібні засоби, що розріджують мокротиння (муколітики). Вибір їх дуже великий: Проспан, Тос-Май, АЦЦ, Пульмобріз і ін. Особливо показані вони людям з бронхіальною астмою або хронічним бронхітом.
До хронічного кашлю часто призводять запальні захворювання носа і глотки - алергічний і вазомоторний нежить, гайморит, аденоїди. Утворений в порожнині носа слиз стікає по задній стінці глотки і дратує рецептори, викликаючи кашель. Особливо часто він виникає у дітей, і лікувати його звичайними ліками абсолютно марно без впливу на його причину.
Натуральний засіб від кашлю - переваги фітотерапії
Останнім часом пацієнти і фахівці вважають за краще призначати натуральні ліки від кашлю. До його складу входять екстракти лікарських рослин і ефірні масла. Фітопрепарати:
- підходять дорослим і дітям;
- не викликають лікарського навантаження;
- не мають побічних ефектів;
- дешеві й доступні.
Препарати від кашлю на рослинній основі містять біоактивні речовини, які не тільки впливають на характеристики, продукцію і транспорт мокротиння, але і мають додаткові дії:
- антибактеріальну;
- протизапальну;
- протинабрякову;
- міорелаксуючу;
- спазмолітичну, що обволікає;
- пом'якшувальну і ін.
Рослинний засіб від кашлю випускають в різних фармацевтичних формах:
- сироп;
- краплі;
- таблетки;
- пастилки;
- екстракти;
- фруктові пасти;
- суспензії;
- капсули та ін.
Для локального застосування виробляють:
- аерозолі;
- краплі;
- мазі;
- бальзами і т.д.
Таблетки від кашлю більше підходять дорослому пацієнту. Їх легше дозувати, можна застосовувати в будь-яких умовах. Дітям подобаються шипучі, жувальні таблетки, пастилки, льодяники і сиропи. Для підвищення ефективності системного лікування призначають і засоби для зовнішнього застосування - мазі, бальзами, креми.
Різноманітність форм ліків від кашлю дозволяє вибрати найбільш ефективний, зручний і приємний засіб. Відгуки фахівців про фітопрепарати переважно сприятливі, так як їх можна застосовувати тривалий час без ризику передозування і розвитку ускладнень.
На сайті інтернет-магазину «Аптекар» представлено широкий асортимент ефективних, безпечних і недорогих препаратів від кашлю відомих зарубіжних та вітчизняних виробників. Назви, характеристики, інструкції по застосуванню товарів також є в каталозі. Менеджери допоможуть підібрати найкращий засіб і порекомендують недорогі аналоги. Список препаратів проти кашлю в інтернет-аптеці постійно поповнюється.
Думка експерта про ліки і таблетках від кашлю
Види препаратів від кашлю
- сиропи від кашлю;
- капсули і таблетки;
- краплі для перорального вживання;
- мазі для розтирання;
- розчини для інгаляцій.
- Препарати від кашлю. Вони пригнічують кашльовий рефлекс, впливаючи на його центр, або огортаючи і заспокоюючи роздратовану слизову оболонку. Більше підходять для лікування сухого кашлю.
- Муколітичні засоби. Це так звані препарати «для кашлю». Вони сприяють розрідженню і полегшення виведення густого мокротиння. Призначаються при продуктивному і непродуктивному кашлі.
- муколитичний компонент у вигляді амброксола, бромгексину, натріюгідрокарбонату;
- експекторант - речовина, що підсилює відходження мокроти: термопсис, чебрець, гвайфенезин і ін .;
- спазмолітичний, бронхорасширяющий елемент: сальбутамол, сальметерол;
- протизапальний компонент.
Плюси і мінуси препаратів від кашлю
- широкий асортимент ліків;
- можливість придбання засобів з комбінованим складом;
- висока ефективність;
- великий вибір форм випуску медикаментів;
- наявність засобів на повністю натуральній основі.
- багато з них протипоказані при вагітності;
- здатність окремих речовин проникати в грудне молоко;
- деякі важко знайти в аптеках, тому виникає необхідність у підборі аналогів.
Що краще - препарати або народна медицина?
- оман;
- мати-й-мачуха;
- плющ;
- липа;
- корінь солодки;
- багно та ін.
Препарати від кашлю в інтернет-магазині «Аптекар»
- Лібексин - від кашлю таблетки на основі преноксдіазину для дітей з 3 років і дорослих пацієнтів;
- Стоптуссин - таблетки, краплі і сироп від кашлю для дітей, що містить комбінацію з бутамірату цитрату і гвайфенезина;
- Синекод - сироп від сухого кашлю для дітей з 3 років, містить активний компонент бутамірату цитрат;
- Рапітус - сироп на основі леводропропизну.